W22 Tru-Metric IE3 15 HP 4P 160M 3Ph 460//380-415 V 60 Hz IC411 - TEFC - B35L(E)
Web Price
$1,939.40
Details
W22 Tru-Metric IE3 15 HP 4P 160M 3Ph 460//380-415 V 60 Hz IC411 - TEFC - B35L(E)
More Information
| Weight | 343.560000 |
|---|---|
| Condition | New |
| Brand | WEG |
| Standard | NEMA MG-1 |
| Frequency | 60 Hz |
| Voltage | 460//380-415 V |
| Number of Poles | 4 |
| Degree of Protection | IP55 |
| Synchronous Speed | 1800 rpm |
| Output Rating | 15 HP |
| Mounting | Foot-mounted (B35L(E)) |
| Flanges | Flange FF |
| Terminal Box | Right position |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
Reviews
Product Questions
Login into your account
New Customers
Creating an account has many benefits:
- See order and shipping status
- Track order history
- Check out faster