10HP, 3600RPM, 3PH, 575V, 213/5JM Frame, Standard Flange, Foot Mount, OPEN, Close Coupled Pump Motor w/Shaft Grounding Ring.
Web Price
$1,566.89
Details
10HP, 3600RPM, 3PH, 575V, 213/5JM Frame, Standard Flange, Foot Mount, OPEN, Close Coupled Pump Motor w/Shaft Grounding Ring.
More Information
| Weight | 123.720000 |
|---|---|
| Condition | New |
| Brand | WEG |
| Standard | NEMA MG-1 |
| Frequency | 60 Hz |
| Voltage | 575 V |
| Number of Poles | 2 |
| Synchronous Speed | 3600 rpm |
| Output Rating | 10 HP |
| Mounting | Foot-mounted (F-1) |
| Flanges | Flange C |
| Terminal Box | Left position |
| Enclosure | IC01 - ODP |
Reviews
Product Questions
Login into your account
New Customers
Creating an account has many benefits:
- See order and shipping status
- Track order history
- Check out faster