Motor 7.5HP 2P 213/5JM WCA1
Web Price
$1,648.97
Details
7.5HP, 3600 RPM, 1PH, 208V/230V, 213/5JM Frame, C-Face Flange, Foot Mount, Open, Close Coupled Pump Motor
More Information
| Weight | 133.190000 |
|---|---|
| Condition | New |
| Brand | WEG |
| Standard | NEMA MG-1 |
| Frequency | 60 Hz |
| Voltage | 208-230 V |
| Number of Poles | 2 |
| Degree of Protection | IP21 |
| Synchronous Speed | 3600 rpm |
| Output Rating | 7.5 HP |
| Terminal Box | C |
| Enclosure | F-1 |
| Efficiency | Left position |
Reviews
Product Questions
Login into your account
New Customers
Creating an account has many benefits:
- See order and shipping status
- Track order history
- Check out faster