Motor 7.5HP 2P 213/5JM WFF2
Web Price
$1,493.23
Details
W22 Close Coupled Pump JM NEMA Premium Efficiency 7.5 HP 2P 213/5JM 3Ph 200/400 V 60 Hz IC411 - TEFC - Foot-mounted
More Information
| Weight | 158.840000 |
|---|---|
| Condition | New |
| Brand | WEG |
| Standard | NEMA MG-1 |
| Frequency | 60 Hz |
| Voltage | 200/400 V |
| Number of Poles | 2 |
| Degree of Protection | IP55 |
| Synchronous Speed | 3600 rpm |
| Output Rating | 7.5 HP |
| Terminal Box | C |
| Enclosure | F-1 |
| Efficiency | Left position |
Reviews
Product Questions
Login into your account
New Customers
Creating an account has many benefits:
- See order and shipping status
- Track order history
- Check out faster