Motor 7.5HP 4P 213/5JP WCA2
Web Price
$1,389.05
Details
The W01 "JP" (gasket) motors were especially developed for application on pumps with direct coupling. They maximum performance and robustness in environments where dirt and humidity are minimal.
More Information
| Weight | 125.280000 |
|---|---|
| Condition | New |
| Brand | WEG |
| Standard | NEMA MG-1 |
| Frequency | 60 Hz |
| Voltage | 575 V |
| Number of Poles | 4 |
| Degree of Protection | IP55 |
| Synchronous Speed | 1800 rpm |
| Output Rating | 25 HP |
| Mounting | Foot-mounted (F-1) |
| Flanges | Without |
| Terminal Box | Left position |
| Enclosure | IC411-TEFC |
Reviews
Product Questions
Login into your account
New Customers
Creating an account has many benefits:
- See order and shipping status
- Track order history
- Check out faster