Motor 7.5HP 4P 213/5TC WCF2
Web Price
$1,046.00
Details
W01 is a Rolled Steel motor that is perfect for applications where performance, robustness and light-weight are required in an all-one solution.
More Information
| Weight | 136.730000 |
|---|---|
| Condition | New |
| Brand | WEG |
| Standard | NEMA MG-1 |
| Frequency | 60//50 Hz |
| Voltage | 230/460//190-220/380-415 V |
| Number of Poles | 4 |
| Degree of Protection | IP55 |
| Synchronous Speed | 1800 rpm |
| Output Rating | 7.5 HP |
| Terminal Box | C |
| Enclosure | W-6 |
| Efficiency | Left position |
Reviews
Product Questions
Login into your account
New Customers
Creating an account has many benefits:
- See order and shipping status
- Track order history
- Check out faster