7.5HP, 900RPM, 3PH, 460V, 254/6TC Frame, C-Face Flange, Foot Mount, TEFC, IEEE 841 Motor.
Add to Quote to request pricing
Details
The W22 IEEE841 motors are designed for the petrochemical and chemical industries. They have rugged construction and long service life, for the most demanding industrial applications.
More Information
| Weight | 5.050000 |
|---|---|
| Condition | New |
| Brand | WEG |
| Standard | NEMA MG-1 |
| Frequency | 60 Hz |
| Voltage | 460 V |
| Number of Poles | 8 |
| Degree of Protection | IP55 |
| Synchronous Speed | 900 rpm |
| Output Rating | 7.5 HP |
| Terminal Box | C |
| Enclosure | F-1 |
| Efficiency | Left position |
Reviews
Product Questions
Login into your account
New Customers
Creating an account has many benefits:
- See order and shipping status
- Track order history
- Check out faster