SKU
006-0042
Brand:
006-0042 Danfoss, Strainer type FA 15 for direct fitting on TEA 20, 1 to 20 valve
Strainer type FA 15 for direct fitting on TEA 20 - 1 to 20 valve
List Price
$184.59
List Price
$184.59
Web Price
$174.44
Details
Strainer type FA with interchangeable filter insert is used in lines carrying fluorinated refrigerants, ammonia, water, brine, oil, and gas.
More Information
| Weight | 2.870000 |
|---|---|
| Condition | New |
| Brand | Danfoss |
| Minimum Temperature Range C | -50 °C |
| Minimum Temperature Range F | -58 °F |
| Maximum Temperature Range F | 284 °F |
| Maximum Temperature Range C | 140 °C |
| Maximum Working Pressure (PSIG) | 406 psig |
| Maximum Working Pressure (BAR) | 28 bar |
| GTIN/UPC | 5702422022725 |
Resources
Reviews
Product Questions
Login into your account
New Customers
Creating an account has many benefits:
- See order and shipping status
- Track order history
- Check out faster