General 5 HP 2P 184T 1Ph 208-230 V 60 Hz IC01 - ODP - Foot-mounted
Add to Quote to request pricing
Details
General 5 HP 2P 184T 1Ph 208-230 V 60 Hz IC01 - ODP - Foot-mounted
More Information
| Weight | 110.210000 |
|---|---|
| Condition | New |
| Brand | WEG |
| Standard | NEMA MG-1 |
| Frequency | 60 Hz |
| Voltage | 208-230 V |
| Number of Poles | 2 |
| Degree of Protection | IP22 |
| Synchronous Speed | 3600 rpm |
| Output Rating | 5 HP |
| Mounting | Foot-mounted (F-1) |
| Flanges | Without Flanges |
| Terminal Box | Left position |
| Enclosure | IC01 - ODP |
Reviews
Product Questions
Login into your account
New Customers
Creating an account has many benefits:
- See order and shipping status
- Track order history
- Check out faster