Rolled Steel NEMA Premium Efficiency 5 HP 4P 182/4TC 3Ph 230/460//190-220/380-415 V 60 Hz IC411 - TEFC - Foot-mounted
Web Price
$2,698.12
Details
The W01 brake motor line has been designed for equipment and applications that require fast stops for safety, accurate positioning and time saving. This is possible since the brakes are locked with springs and electrically released. It also provides the brake operation when failures are presented, such as interruption or failure on the power supply, so the brake will hold the load as protection. These motors are the best option to operate applications requiring safety stop and, thanks to its AC brakes, dispensing the use of rectifiers.
More Information
| Weight | 113.100000 |
|---|---|
| Condition | New |
| Brand | WEG |
| Standard | NEMA MG-1 |
| Frequency | 60 Hz |
| Voltage | 230/460//190-220/380-415 V |
| Number of Poles | 4 |
| Degree of Protection | IP55 |
| Synchronous Speed | 1800 rpm |
| Output Rating | 5 HP |
| Mounting | Foot-mounted (F-1) |
| Flanges | Flange C |
| Terminal Box | Left position |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
Reviews
Product Questions
Login into your account
New Customers
Creating an account has many benefits:
- See order and shipping status
- Track order history
- Check out faster