3HP, 3600 RPM, 3PH, 208V,230V,460V, 56H Frame, Standard Flange, Foot Mount, Open, General Purpose Motor
Web Price
$552.90
Details
These special motors have the high slip and high torque that oil well beam pumping units demand. W22 Design D motors are requested on specifications for most major oil companies around the world as a result of their long lasting performance, low purchase and maintenance cost.
More Information
| Weight | 41.870000 |
|---|---|
| Condition | New |
| Brand | WEG |
| Standard | NEMA MG-1 |
| Frequency | 60//50 Hz |
| Voltage | 230/460//190-220/380-415 V |
| Number of Poles | 2 |
| Synchronous Speed | 3600rpm |
| Output Rating | 3 HP |
| Mounting | Foot-mounted (F-1) |
| Flanges | Without Flange |
| Terminal Box | Without Terminal Box |
| Enclosure | IC01-ODP |
Reviews
Product Questions
Login into your account
New Customers
Creating an account has many benefits:
- See order and shipping status
- Track order history
- Check out faster