3HP, 3600 RPM, 1PH, 110-120V,208V,230V, 56HC Frame, C-Face Flange, Foot Mount, Open, General Purpose Motor
Web Price
$672.24
Details
3HP, 3600 RPM, 1PH, 110-120V,208V,230V, 56HC Frame, C-Face Flange, Foot Mount, Open, General Purpose Motor
More Information
| Weight | 49.840000 |
|---|---|
| Condition | New |
| Brand | WEG |
| Standard | NEMA MG-1 |
| Frequency | 60 Hz |
| Voltage | 115/208-230 V |
| Number of Poles | 2 |
| Synchronous Speed | 3600rpm |
| Output Rating | 3 HP |
| Mounting | Foot-mounted (F-1) |
| Flanges | C-Face Flange |
| Terminal Box | Without Terminal Box |
| Enclosure | IC01-ODP |
Reviews
Product Questions
Login into your account
New Customers
Creating an account has many benefits:
- See order and shipping status
- Track order history
- Check out faster