3HP, 1800 RPM, 3PH, 208V,230V,460V, 182/4T Frame, Standard Flange,Foot Mount, TEFC, General Purpose Motor
Web Price
$652.07
Details
3HP, 1800 RPM, 3PH, 208V,230V,460V, 182/4T Frame, Standard Flange,Foot Mount, TEFC, General Purpose Motor
More Information
| Weight | 84.050000 |
|---|---|
| Condition | New |
| Brand | WEG |
| Standard | NEMA MG-1 |
| Frequency | 60//50 Hz |
| Voltage | 230/460//190-220/380-415 V |
| Number of Poles | 4 |
| Degree of Protection | IP55 |
| Synchronous Speed | 1800rpm |
| Output Rating | 3 HP |
| Mounting | Foot-mounted (F-1) |
| Flanges | Without Flange |
| Terminal Box | Left position |
| Enclosure | IC411-TEFC |
Reviews
Product Questions
Login into your account
New Customers
Creating an account has many benefits:
- See order and shipping status
- Track order history
- Check out faster