General Purpose Motor
Web Price
$1,396.42
Details
With cast iron frame, flexible mounting, solid and whole feet, and lower noise levels and operating temperatures, the W22 motors are perfectly suitable for a great variety of industrial applications.
More Information
| Weight | 156.630000 |
|---|---|
| Condition | New |
| Brand | WEG |
| Standard | NEMA MG-1 |
| Frequency | 60 Hz |
| Voltage | 208-230/460 V |
| Number of Poles | 6 |
| Degree of Protection | IP55 |
| Synchronous Speed | 1200rpm |
| Output Rating | 3 HP |
| Mounting | Foot-mounted (F-1) |
| Flanges | Without Flange |
| Terminal Box | Left position |
| Enclosure | IC411-TEFC |
Reviews
Product Questions
Login into your account
New Customers
Creating an account has many benefits:
- See order and shipping status
- Track order history
- Check out faster