2HP, 3600 RPM, 1PH, 110-120V/208V/230V, 56C Frame, C-Face Flange, Footless, Open, General Purpose Motor
Web Price
$601.82
Details
Rolled Steel 2 HP 2P 56C 1Ph 115/208-230 V 60 Hz IC01 - ODP - Footless
More Information
| Weight | 42.390000 |
|---|---|
| Condition | New |
| Brand | WEG |
| Standard | NEMA MG-1 |
| Frequency | 60 Hz |
| Voltage | 115/208-230 V |
| Number of Poles | 2 |
| Synchronous Speed | 3600 rpm |
| Output Rating | 2 HP |
| Mounting | Footless (F-1) |
| Flanges | Flange C |
| Terminal Box | Without Terminal Box |
| Enclosure | IC01 - ODP |
Reviews
Product Questions
Login into your account
New Customers
Creating an account has many benefits:
- See order and shipping status
- Track order history
- Check out faster