2HP, 3600 RPM, 1PH, 110-120V,208V,230V, 56H Frame, Standard Flange, Foot Mount, TEFC, General Purpose Motor
Web Price
$664.83
Details
2HP, 3600 RPM, 1PH, 110-120V,208V,230V, 56H Frame, Standard Flange, Foot Mount, TEFC, General Purpose Motor
More Information
| Weight | 43.220000 |
|---|---|
| Condition | New |
| Brand | WEG |
| Standard | NEMA MG-1 |
| Frequency | 60 Hz |
| Voltage | 230/460 V |
| Number of Poles | 2 |
| Degree of Protection | IP55 |
| Synchronous Speed | 3600 rpm |
| Output Rating | 15 HP |
| Mounting | Footless (F-1) |
| Flanges | Without Flange |
| Terminal Box | Left position |
| Enclosure | IC410 - TEAO |
Reviews
Product Questions
Login into your account
New Customers
Creating an account has many benefits:
- See order and shipping status
- Track order history
- Check out faster