Rolled Steel 2 HP 4P 56HC 1Ph 115/230 V 60 Hz IC411 - TEFC - Foot-mounted
Web Price
$688.12
Details
The W01 motor is the perfect option for applications that require robustness, low weight and high performance in a single product. The W01 Rolled Steel Single Phase motor has good thermal performance and easy installation and maintenance. Because of their high starting torque, they are particularly well-suited for heavy starting loads.
More Information
| Weight | 58.220000 |
|---|---|
| Condition | New |
| Brand | WEG |
| Standard | NEMA MG-1 |
| Frequency | 60 Hz |
| Voltage | 115/230 V |
| Number of Poles | 4 |
| Degree of Protection | IP55 |
| Synchronous Speed | 1800 rpm |
| Output Rating | 2 HP |
| Mounting | Foot-mounted (F-1) |
| Flanges | Flange C |
| Terminal Box | Left position |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
Reviews
Product Questions
Login into your account
New Customers
Creating an account has many benefits:
- See order and shipping status
- Track order history
- Check out faster