2HP, 1200RPM, 3PH, 208V;230V;460V, 184JM Frame, Standard Flange, Foot Mount, TEFC, Close Coupled Pump Motor.
Web Price
$1,074.40
Details
WEG Auger Drive motors are specifically designed for Feed-Drive units requiring a reliable and efficient motor. Provided with mechanical protection of centrifugal switch to prevent damage to the motor in case of overspeed, manual thermal overload protection and two bolts mounting NEMA "N" flange.
More Information
| Weight | 105.840000 |
|---|---|
| Condition | New |
| Brand | WEG |
| Standard | NEMA MG-1 |
| Frequency | 60 Hz |
| Voltage | 230/460//380 V |
| Number of Poles | 6 |
| Degree of Protection | IP55 |
| Synchronous Speed | 1200rpm |
| Output Rating | 2 HP |
| Mounting | Foot-mounted (F-1) |
| Flanges | C-Face Flange |
| Terminal Box | Left position |
| Enclosure | IC411-TEFC |
Reviews
Product Questions
Login into your account
New Customers
Creating an account has many benefits:
- See order and shipping status
- Track order history
- Check out faster