SKU
00158OS1BFB56-S
Brand:
00158OS1BFB56-S WEG Motor 1.5HP 4P 56H WCA2 Rolled Steel Foot-Mounted
Rolled Steel 1.5 HP 4P 56H 1Ph 115/208-230 V 60 Hz IC01 - ODP - Foot-mounted
Web Price
$499.32
Details
The W01 motor is the perfect option for applications that require robustness, low weight and high performance in a single product. The W01 Rolled Steel platform has good thermal performance and easy installation and maintenance. With steel plate frame and aluminum flange, these versatile motors provide torque and durability for the severest applications.
More Information
| Weight | 48.020000 |
|---|---|
| Condition | New |
| Brand | WEG |
| Standard | NEMA MG-1 |
| Frequency | 60 Hz |
| Voltage | 115/208-230 V |
| Number of Poles | 4 |
| Synchronous Speed | 1800 rpm |
| Output Rating | 1.5 HP |
| Mounting | Foot-mounted (F-1) |
| Flanges | Without Flanges |
| Enclosure | IC01 - ODP |
Reviews
Product Questions
Login into your account
New Customers
Creating an account has many benefits:
- See order and shipping status
- Track order history
- Check out faster