1.5HP, 3600 RPM, 3PH, 575V, 56J Frame, C-Face Flange, Foot Mount, TEFC, Jet Pump Motor
Web Price
$539.22
Details
The W01 motor is the perfect option for applications that require robustness, low weight and high performance in a single product. The W01 Rolled Steel platform has good thermal performance and easy installation and maintenance. With steel plate frame, aluminum flange and threaded shaft end, these versatile three-phase motors provide torque and durability for several applications.
More Information
| Weight | 36.220000 |
|---|---|
| Condition | New |
| Brand | WEG |
| Standard | NEMA MG-1 |
| Frequency | 60 Hz |
| Voltage | 575 V |
| Number of Poles | 2 |
| Degree of Protection | IP55 |
| Synchronous Speed | 3600 rpm |
| Output Rating | 1.5 HP |
| Mounting | Foot-mounted (F-1) |
| Flanges | Flange C |
| Terminal Box | Left position |
| Enclosure | IC411 -TEFC |
Reviews
Product Questions
Login into your account
New Customers
Creating an account has many benefits:
- See order and shipping status
- Track order history
- Check out faster