1.5HP, 3600 RPM, 3PH, 208V,230V,460V, 56J Frame, C-Face Flange, Footless, TEFC, Jet Pump Motor
Web Price
$533.52
Details
With cast iron frame, flexible mounting, solid and whole feet, and lower noise levels and operating temperatures, the W22 motors are perfectly suitable for a great variety of industrial applications. W22 motors comply with the efficiency as per IEC 60034-30-1.
More Information
| Weight | 36.180000 |
|---|---|
| Condition | New |
| Brand | WEG |
| Standard | NEMA MG-1 |
| Frequency | 60 Hz |
| Voltage | 460//380-415 V |
| Number of Poles | 8 |
| Degree of Protection | IP55 |
| Synchronous Speed | 900 rpm |
| Output Rating | 25 HP |
| Mounting | Foot-mounted (B3L(E)) |
| Flanges | Without Flange |
| Terminal Box | Right position |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
Reviews
Product Questions
Login into your account
New Customers
Creating an account has many benefits:
- See order and shipping status
- Track order history
- Check out faster