1.5HP, 3600RPM, 3PH, 208V;230V;460V, 143TC Frame, C-Face Flange, Foot Mount, TEFC, General Purpose Motor.
Web Price
$645.68
Details
With cast iron frame, flexible mounting, solid and whole feet, and lower noise levels and operating temperatures, the W22 motors are perfectly suitable for a great variety of industrial applications.
More Information
| Weight | 48.330000 |
|---|---|
| Condition | New |
| Brand | WEG |
| Standard | NEMA MG-1 |
| Frequency | 60 Hz |
| Voltage | 230/460//380 V |
| Number of Poles | 2 |
| Degree of Protection | IP55 |
| Synchronous Speed | 3600 rpm |
| Output Rating | 1.5 HP |
| Mounting | Foot-mounted (F-1) |
| Flanges | Flange C |
| Terminal Box | Left position |
| Enclosure | IC411 -TEFC |
Reviews
Product Questions
Login into your account
New Customers
Creating an account has many benefits:
- See order and shipping status
- Track order history
- Check out faster