1.5HP, 1200 RPM, 3PH, 230V/460V, 182/4T Frame, Standard Flange, Foot Mount, TEFC, Brake Motor
Web Price
$2,382.43
Details
The W22 Brake Motor is the ideal motor for applications that require immediate, accurate and safe stops, and position control. They meet the needs of different applications, such as load elevators, hoists, shears, machining equipment, looms, packaging machines, conveyors, washing and bottling machines, bending machines, among others.
More Information
| Weight | 117.930000 |
|---|---|
| Condition | New |
| Brand | WEG |
| Standard | NEMA MG-1 |
| Frequency | 60 Hz |
| Voltage | 230/460 V |
| Number of Poles | 6 |
| Degree of Protection | IP55 |
| Synchronous Speed | 1200 rpm |
| Output Rating | 1.5 HP |
| Mounting | Foot-mounted (F-1) |
| Flanges | Without Flanges |
| Terminal Box | Left position |
| Enclosure | IC411 -TEFC |
Reviews
Product Questions
Login into your account
New Customers
Creating an account has many benefits:
- See order and shipping status
- Track order history
- Check out faster