1HP, 1800 RPM, 3PH, 230V/460V, 56HC Frame, C-Face Flange, Footless, TENV, Washdown Picker Plus Motor
Web Price
$932.85
Details
For use in food processing, pharmaceutical and other environments requiring extreme cleanliness and frequent washdowns.
More Information
| Weight | 37.000000 |
|---|---|
| Condition | New |
| Brand | WEG |
| Standard | NEMA MG-1 |
| Frame | 56C |
| Frequency | 60 Hz |
| Voltage | 230/460 V |
| Number of Poles | 4 |
| Degree of Protection | IP56 |
| Synchronous Speed | 1800 rpm |
| Output Rating | 1 HP |
| Mounting | Footless (F-1) |
| Flanges | Flange C |
| Terminal Box | Left position |
| Enclosure | TENV |
Reviews
Product Questions
Login into your account
New Customers
Creating an account has many benefits:
- See order and shipping status
- Track order history
- Check out faster