1HP, 1800 RPM, 3PH, 208V,230V,460V, 56C Frame, C-Face Flange, Footless, TEFC, General Purpose Motor
Web Price
$463.98
Details
The W22Xec motor offer safety and reliability for operation in a great variety of applications that require a non-incendive motor (Zone 2). It provides safety and complies with efficiency level specified by IEC 60034-30-1. It meets the requirements of installations where the flammable mixture is not often present, but may present risks.
More Information
| Weight | 37.880000 |
|---|---|
| Condition | New |
| Brand | WEG |
| Standard | IEC 60034-1 |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 380-415/660//440-460 V |
| Number of Poles | 2 |
| Degree of Protection | IP55 |
| Synchronous Speed | 3000 rpm |
| Output Rating | 18.5 kW |
| Mounting | Foot-mounted (B3T) |
| Flanges | Without Flange |
| Terminal Box | Top |
| Enclosure | IC411 - TEFC |
Reviews
Product Questions
Login into your account
New Customers
Creating an account has many benefits:
- See order and shipping status
- Track order history
- Check out faster